+48 600 386 800slawek.matczak@gmail.com
Szkolenia
Warsztaty
Wykłady
Zamów

O mnie

mgr szt. SŁAWOMIR MATCZAK

Moje całe dorosłe, zawodowe życie było związane z wystąpieniami publicznymi i przekazywaniem komunikatów.

W 1984 roku ukończyłem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie z wynikiem bardzo dobrym  i otrzymałem angaż do Teatru Polskiego w Warszawie  Moimi nauczycielami zawodu i mistrzami byli m.in. Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz i Jan Englert. Doskonaliłem umiejętności podczas praktyk m.in. w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego u Ryszarda Cieślaka.. Po ukończeniu PWST  pod koniec lat 80-tych przez kilka lat byłem etatowym aktorem Teatru Polskiego w Warszawie za dyrekcji Kazimierza Dejmka, grałem m. in. Edka w Tangu Sławomira Mrożka.  Gościnnie występowałem w Teatrze Ateneum  i Teatrze Prezentacje, gdzie grałem m.in  z Romanem Wilhelmim w sztuce Kto się boi Wirginii Wolf.. Zagrałem w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji reżyserowanych głównie przez Barbarę Borys – Damięcką oraz zagrałem  w kilku filmach fabularnych i serialach m. in. w Pograniczu w ogniu w reżyserii Krzysztofa Konica zagrałem Willy’ego Neumanna.

 Na początku lat 90-tych zmieniłem zawód i zostałem dziennikarzem telewizyjnym. Przeszedłem ,wszystkie szczeble zawodowe od asystenta reportera, po wydawcę programu i kierownika zespołu ekonomicznego . Według klasyfikacji telewizyjnej mam tytuł starszego redaktora. Specjalizowałem się w tematyce ekonomiczno-społecznej , w tym relacjonowałem  konflikty i protesty związkowe  w tamtych latach, a także  przygotowywałem  reportaże na temat decyzji kolejnych rządów od Jana Krzysztofa Bieleckiego po Kazimierza Marcinkiewicza oraz  . W 1992 zdałem aplikację dziennikarską w Telewizji Polskiej  – przez kilkanaście lat pracowałem  jako reporter i wydawca telewizyjnej Panoramy w TVP 2 . później redaktor wydania programu ekonomicznego BIZNES TVP 2. W 1998 roku uzyskałem dożywotnią Kartę Ekranową przyznaną przez Akademię Telewizyjną – dzięki temu mogłem  pracować także jako lektor w TVP Info. Współtworzyłem pierwszy kanał informacyjny w telewizji – regionalne TVP 3 zostało przekształcone  w TVP Info, gdzie stworzyłem Redakcję Ekonomiczną info BIZNES  .  Po likwidacji redakcji ekonomicznej – od 2009 roku zostałem wydawcą serwisów w TVP Info, a od września 2013 roku redaktorem wydania programu interaktywnego Twoje Info oraz programu interwencyjnego Twoja Sprawa realizowanego wraz z redakcją Superekspresu . Przez ponad dwa lata  byłem także wydawcą programu reporterskiego o tematyce społecznej – Puls Polski. W lipcu 2014 roku przeniesiono mnie  z etatem do agencji pracy tymczasowej Leasing Team, skąd w kwietniu 2015 roku został dyscyplinarnie zwolniony, za odmowę udziału w tzw. teście kompetencji. Rozpocząłem batalię sądową o niezależność i dobre imię dziennikarzy. 1 marca 2016 roku wygrałem sprawę w Sądzie Okręgowym w Warszawie o odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy. Następnie wygrałem w Sądzie Apelacyjnym, a Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną. Nie wróciłem do pracy w TVP.

W czasie pracy dla telewizji publicznej zrealizowałem ponad 10 tys. relacji do serwisów informacyjnych i kilkadziesiąt reportaży – w tym korespondencje z USA, Kuwejtu, Indii, Iranu i krajów nadbałtyckich. Byłem redaktor wydania kilku tysięcy programów studyjnych w Panoramie TVP2 i TVP Info – w tym wielu wydań specjalnych w sytuacjach kryzysowych ,takich jak  katastrofa kolejowa pod Szczekocinami czy katastrofa w Paryżu, wypadek polskiego autobusu  pod Berlinem, wybuch walk na Majdanie, starcia  podczas rewolucji w Egipcie, wypadek Roberta Kubicy, zamieszki 11 listopada 2011 w Warszawie, czy akcja ratunkowa podczas  powodzi w 2010 roku i wielu innych sytuacji kryzysowych, gdy kierowałem całą anteną.

Jestem laureatem  kilkunastu nagród państwowych oraz branżowych za działalność dziennikarską m.in. kilkakrotnie Ostrego Pióra od Business Centre Club, nagrody Krajowej Izby Gospodarczej, Komitetu Integracji Europejskiej, Państwowej Inspekcji Pracy, a wraz z zespołem Info Biznesu otrzymaliśmy nagrody  Krajowego Rejestru Długów, Gazety Finansowej, Fundacji Razem Lepiej za najlepszy ogólnopolski telewizyjny program prospołeczny. Jedyne odznaczenie jakie otrzymałem to Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa . 

Prowadziłem szkolenia na temat relacjonowania sytuacji kryzysowych dla dziennikarzy z kilkunastu Ośrodków Telewizji Polskiej w ramach działalności Akademii Telewizyjnej oraz warsztaty doskonalenia pracy reportażystów dla programu Puls Polski. Uczestniczyłem  w kilku międzynarodowych szkoleniach dziennikarskich organizowanych przez European Broadcasting Union, oraz brałem udział w kursie BBC dla telewizyjnych ekip realizacyjnych .

Od 1998 roku prowadzę szkolenia medialne z zakresu budowania i przekazu skutecznej informacji także budowania  informacji w internecie. Przygotowuję klientów do konfrontacji z mediami oraz do budowania przekazów w social mediach .  Działam na pograniczu coachingu i mentoringu tworząc i realizując własne programy szkoleniowe. Skupiam się głównie: na umiejętności  przygotowania i  przekazywania  komunikatów, w tym umiejętności występowania przed kamerą . Podczas zajęć pokazuję zasady budowania przekazów dla mediów: od krótkiej „setkowej” wypowiedzi (snapchat, instagram czy wpis twitterowy), przez komentarz ekspercki po kilkuminutową rozmowę z dziennikarzem, także w studiu internetowym. Warsztaty wzbogacam elementami techniki mowy – dykcji, emisji głosu, prawidłowego oddychania oraz wypowiedzi podczas prezentacji multimedialnych czy wystąpień do szerokiego audytorium – tu wykorzystuję doświadczenie aktorskie i  prezenterskie. Stworzyłem autorskie programy szkoleniowe : TVarz Inform@cji , Kryzys a Media , Prezentacja Biznesowa/Inwestorska ,  Walka z manipulacją medialną czy HEJT STOP. Wszystkie programy dopasowuję do oczekiwań klientów, a ich forma modułowa sprawia, że każdy program jest inny.

 Pokazuję jak walczyć z tzw. czarnym PR-em i manipulacją oraz analizuję działania współczesnych mediów i zachęcam do tworzenia własnych kanałów informacji. Pokazuję jak przygotować atrakcyjny komunikat czy wypowiedź, by została „kupiona” przez widza. Uczę jak nie dać się  zmanipulować „pracownikowi mediów”, który przyjechał z tezą, jak nie dać się zmanipulować „propagandyście medialnemu” oraz jak omijać „medialnych prowokatorów”. Doświadczenia  górskie i powiedzenie, że „pierwszy na linie jest bohaterem , ale drugi zna życie” zainspirowały mnie do zwiększenia nacisku na współprace podczas wywiadów osoby występującej z  „media guardem” czyli ochroniarzem medialnym. Doradzam jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, często wcielam się w postacie  agresywnych dziennikarzy czy prowokatorów medialnych – pokazuję jak w takich sytuacjach walczyć działają media, konsultuję Q & A czyli wcześniej przygotowane odpowiedzi na trudne pytania. Przygotowuję rzeczników prasowych i zarządy firm do działania w sytuacjach kryzysu medialnego czyli walki o ochronę wizerunku. Często przypominam uczestnikom powiedzenie : ” Gdzie jest kryzys tam są media – gdzie są media tam jest kryzys” .

Pomagam  vlogerom, influencerom czy osobom działającym w sieci internetowej jak wykorzystać doświadczenia dziennikarzy telewizyjnych, by zdobywać kolejnych widzów. Dlatego powtarzam: chcesz uniknąć manipulacji w mediach – samemu stwórz własne media.

Dotychczas przeprowadziłem ponad 600 szkoleń zamkniętych i kilkadziesiąt otwartych. Szkolenia prowadzę na terenie całej Polski, najczęściej u klientów. Do współpracy szkoleniowej zapraszam ludzi mediów czyli operatorów kamer, dziennikarzy, prezenterów czy logopedów .

Zrealizowałem także  e-learningowy program „Prezentacje” dla Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz prowadziłem konsultacje za pośrednictwem skype’a. 

Zajęcia realizuję według tak zwanego „Cyklu Kolba”  (David A.Kolb ur. 1939) – amerykański teoretyk metod nauczania. Jego główne zainteresowania i publikacje dotyczą tak zwanego „Modelu Uczenia przez doświadczenie” (ang. Experiential Learning Model) –cykl składa się z kolejnych powtarzalnych elementów : przedstawienie tematu w formie krótkiej prezentacji multimedialnej, przygotowanie do indywidualnego ćwiczenia, realizacja ćwiczenia przed kamerą, analiza i ewentualna powtórka. Analiza  nagrania  polega na poszukiwaniu mocnych stron występującego czyli jest analizą pozytywną, która wzmacnia poczucie własnej wartości,  akceptacji i pewności siebie.

Wielokrotnie byłem moderatorem podczas dyskusji panelowych i konferencji branżowych dla przedsiębiorców oraz konferansjerem podczas koncertów i uroczystości organizowanych przez m.in. Business Centre Club czy koncertów w Akademii Muzycznej w Warszawie. 

Od 2009 roku rozpocząłem wykłady i zajęcia  na podyplomowych wydziałach  dziennikarstwa i PR na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, Wyższej Szkole Europejskiej im.ks.J.Tischnera w Krakowie, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz w Polskim Instytucie Dyplomacji. Od 2016 roku prowadzę warsztaty z kamerą i wykłady na wydziale zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Zostałem zaproszony do Zespołu Praktyków tej Uczelni . Prowadzę  także lekcje w klasach artystycznych i dziennikarskich w liceach warszawskich m.in. w XLO im. Królowej Jadwigi. 

Od stycznia 2019 roku  w szkołach w całej Polsce wraz z sędziami ze Stowarzyszenia Iustitia prowadzę wykłady dla młodzieży na temat hejtu oraz  bezpiecznego działania w sieciach społecznościowych.

 Działam także jako wolontariusz . W 2015 roku po tragicznym trzęsieniu ziemi w Nepalu, wraz z przyjaciółmi utworzyłem Fundację Mała Polska w Nepalu, by zbierać fundusze na odbudowę  wsi Dumre całkowicie zniszczonej przez żywioł. Przeprowadziłem w całej Polsce ponad 100 prelekcji, slajdowisk i spotkań, miałem pokazy podczas festiwali filmów górskich w Katowicach, Zakopanem, Krakowie i Lądku Zdroju – gdzie zachęcałem do pomocy Nepalczykom. Dzięki zebranym funduszom i organizacji wyjazdu wolontariuszy wspólnie odbudowaliśmy ujęcia wody, drogę i szkołę we wsi Dumre, gdzie także postawiliśmy tzw. Dom Polski, który ma służyć mieszkańcom i turystom.

Podczas wędrówek po Nowej Zelandii, trekkingów w Nepalu i Himalajach, wypraw na Spitsbergen i do Laponii  oraz w górach Kaukazu i Karpatach Południowych zrealizowałem kilkanaście  filmów dostępnych na stronie w zakładce FILMY

Mam jeszcze wiele  niezrealizowanych projektów i marzeń – ale dość sił,  by je zrealizować.