+48 600 386 800slawek.matczak@gmail.com
Szkolenia
Warsztaty
Wykłady
Zamów

O mnie

mgr szt. Sławomir Matczak

                  Dziennikarz – według klasyfikacji telewizyjnej starszy redaktor. 23 lata pracy w TVP. Zrealizował ponad 10 tys. relacji do serwisów informacyjnych oraz kilkadziesiąt reportaży. Wydawca ponad 2500 programów studyjnych w Panoramie TVP2 i TVP Info, wydawca programów interwencyjnych i interaktywnych Twoje Info, Twoja Sprawa i oraz programu reporterów Ośrodków TVP – Puls Polski.  

                  Aktor – realizuje szkolenia z dykcji i występów publicznych. Absolwent warszawskiej PWST, przez 6 lat aktor Teatru Polskiego w Warszawie oraz Sceny Prezentacje. Występował tez w Teatrze Ateneum w Warszawie i Teatrze Dramatycznym w Płocku Wzbogacał wiedzę studiując logopedię w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Prowadzi lekcje dykcji i emisji głosu m. in. dla nauczycieli, wykładowców i …instruktorów pływania.

                  Prezenter – poprowadził publicystyczne programy telewizyjne w TVP 1 oraz kilkadziesiąt dyskusji panelowych i konferencji. Prowadził gale i koncerty m.in. w Akademii Muzycznej w Warszawie. Zorganizował także ponad 150 slajdowisk i pokazów filmów podróżniczych, które nakręcił w Nepalu, Arktyce, Nowej Zelandii, na Kaukazie oraz w górach Europy.

                  Szkoleniowiec – od 1998 roku dzieli się swoim doświadczaniem dziennikarskim – realizuje szkolenia i konsultacje z zakresu budowy i przekazu informacji, głównie: umiejętności występowania przed kamerą, budowania komunikatów i wypowiedzi dla mediów, prezentacji biznesowej oraz relacji z dziennikarzami. Pokazuje, jak walczyć z manipulacją   w telewizji i internecie. Uczy, jak przygotować dla mediów atrakcyjny komunikat czy wypowiedź i jak nie dać się zmanipulować pracownikowi mediów, który przyjechał z tezą, oraz jak współpracować z tzw. „media guardem” czyli ochroniarzem medialnym. Doradza jak działać w sytuacjach kryzysowych, konsultuje  Q&A czyli odpowiedzi na trudne pytania. Przygotowuje rzeczników prasowych i zarządy firm do działania w sytuacjach kryzysu. Przygotowuje ludzi biznesu spotkań inwestorskich np. przed emisja obligacji czy debiutem na GPW.  Dotychczas przeprowadził ponad 600 szkoleń zamkniętych, głównie dla zarządów firm, organizacji i stowarzyszeń i kilkadziesiąt szkoleń otwartych.

Przeszkolił ponad 3000 osób przygotowujących się do wystąpień i wywiadów.

                 Wykładowca – od 2009 roku prowadził zajęcia na podyplomowych wydziałach dziennikarstwa i PR uczelniach w Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Krakowie oraz Polskim Instytucie Dyplomacji.

Współpracował z Centrum Edukacji Medialnej Polskiego Radia.

Od stycznia 2019 wraz z sędziami ze Stowarzyszenia Iustitia prowadził cykl lekcji na temat cyberprzemocy #HejtStop, a po zamknięciu szkół w wyniku pandemii od marca 2020 roku prowadzi samodzielnie lekcje na temat cyberprzemocy # Stalking i inne zagrożenia w sieci , , a także manipulacji w #FejkStop oraz przygotowuje uczniów i nauczycieli do lekcji zdalnych: #E-Uczeń i # E-Lekcja.

Poprowadził ponad 100 lekcji on-line w kilkunastu szkołach podstawowych i średnich.

W marcu 2020 rozpoczął cykl wykładów Mediaworking dla studentów Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Autoprezentacja na kierunku PR na Wydz. Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

W kwietniu 2020 rozpoczął współpracę z Teatrem Scena Współczesna realizując cykl filmów na temat poprawnej dykcji i emisji głosu oraz zachowania przed kamerami, także internetowymi.

Od czerwca 2020 roku wraz z Pulsem Biznesu i dziennikiem Rzeczpospolita prowadzi webinaria na temat występowania on-line.

                 Pisarz?   W maju 2021 zadebiutował książką „BISTARI Tryptyk himalajski” wydaną przez Novae Res, która uzyskała II miejsce w kategorii Poezja i Proza w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE „NAJLEPSZE WYDAWNICTWA O GÓRACH”, zorganizowanym przez Targi Książki w Krakowie, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK oraz Wydawnictwo „Karpaty”.